SKLANDYMAS

Sklandymas – tai poezija aviacijoje.
Šios frazės autorius nežinomas, tačiau esame įsitikinę, jog jis buvo aviatorius.

Sklandymas – tai žmonijos technologinių pasiekimų ir žinių apie gamtos procesus junginys. Technologinius pasiekimus atspindi sklandytuvai. Tai lyg ir lėktuvai, tik be variklio ir turintys labai mažą žemėjimo kampą. Šiuolaikiniai sklandytuvai iš vieno kilometro aukščio gali nusklęsti virš 60-ties kilometrų atstumą.

Norint sklandytuvu mėgautis valandų valandas be nusileidimo, reikia išmanyti apie gamtoje esančias kylančio oro mases: termikus, antvėjus, rotorius, bangas. Lietuvoje sklandytojai naudojasi termikais, kurie susidaro dėl skirtingo žemės paviršiaus įšilimo šviečiant saulei.

Sklandymas – tai nuostabus laisvalaikio praleidimo būdas ir hobis. Ne kiekvienas gali pasigirti, turintis tokį užsiėmimą, kuris kaskart yra vis kitoks. Vienodų skrydžių nebūna dėl niekada tiksliai nepasikartojančių oro sąlygų.

Sklandymas – tai sportas. Sportas nuo 10 iki 80 metų amžiaus skirtas tiek vyrams, tiek moterims. Kai kitose šakose sportininkas jau gali būti laikomas veteranu, sklandyme – jis dar jaunuolis. Neretai jaunesni sklandytojai sunerimsta – ar pavyks nugalėti šį asą, ar jis greičiau „išeis į pensiją” taip ir nenugalėtas..

Sklandymas – tai techninis sportas. Sudėtingiausių aerodinamikos technologijų, konstrukcijų stiprumo ir ilgalaikio patikimumo derinys. Pripildytas naujausios navigacinės įrangos ir borto kompiuterių, sklandytuvas tampa sudėtinga „super mašina”, su kuria galima pasiekti iki 300 km per valandą greitį.

Esant ramiam orui, sklandytuvas visuomet leidžiasi, t.y. naudoja savo potencinę energiją, todėl tenka skraidyti nuo vieno termiko iki kito, kad išlaikytų prarastą aukštį. Nesuradus termiko, tenka leistis į aerodromą ar „aikštelę“, kuria gali būti pieva ar kitas laukas.

Sklandytuvai į orą pakeliami lėktuvu arba autoišvilktuvu (lyną vyniojančia mašina). Paprastai, sklandytuvai yra keliami į 300-600 m aukštį.

Sklandytuvas yra valdomas aukštumos, pokrypio ir posūkio vairais. Šių vairų judesiams perduoti sklandytuve yra vairalazdė ir pėdalai. Tai pat sklandytuvai turi interceptorius (oro stabdžius) ir užsparnius, skridimo greičio sumažinimui. Užsparniai taip pat gali būti atlenkiami keletą laipsnių aukštyn, taip sumažinant sparno pasipriešinimą, esant didesniam greičiui.

Sklandytuvais galima nuskristi tikrai įspūdingus maršrutus. Lietuvoje yra nuskristas 1000 km maršrutas, o pasaulyje tai daugiau nei 3000 km. Vidutinis greitis gali siekti 130 – 160 km per valandą ar net daugiau. Dideliam greičiui pasiekti reikia gerų oro sąlygų – stiprių kilimų (termikų). Mūsų platumoje sklandytuvais galima išvystyti 70 – 130 km per valandą vidutinį greitį.

Sklandytuvo išsilaikymas ore  ribojamas atėjusiu vakaru ir pasibaigusiais kilimais. Lietuvoje skrieti galima iki 9-10 valandų. Paprastai skridimai trunka nuo 1 iki 7 valandų. Esant antvėjams, kalnuotoje vietovėje teoriškai galima skraidyti visą parą arba tiek, kiek leidžia piloto galimybės.

Kadangi nėra galimybės sugesti varikliui (jo tiesiog nėra), sklandytuvai yra labai patikimi skraidymo aparatai. Jų techninis stovis kasmet tikrinimas Civilinės aviacijos administracijos (CAA) specialistų, o Europos mastu tai prižiūri Europos aviacijos saugos agentūra (EASA).

Vidutinę dieną sklandytojas išleidžia 20 litų, jeigu kyla išvilktuvu, iki vidutiniškai 60 litų, jeigu kyla paskui lėktuvą į 500 metrų aukštį. Tai pat, yra klubo nario mokesčiai, varžybos ir sklandytuvai. Klubo nariai, klubui priklausančias sklandytuvais, naudojasi nemokamai (mokama tik draudimo įmoka).
Naujas sportinis sklandytuvas kainuoja nuo 60 iki 130 tūkst. eurų, nekalbant, apie motorizuotų „limuzinų“ klasę, kurių kaina gali siekti ir 250 tūkst. eurų. Kaina didelė, tačiau, jeigu įvertinsime, kad gerai prižiūrimas sklandytuvas po 10 metų išlieka kaip naujas, aukščiausio reitingo varžybose su juo galima varžytis dar 10-20 metų, o bendrai, juo bus galima skraidyti daugiau nei 40 metų – kaina nebeatrodo tokia didelė. Pradedančiam sportininkui galima įsigyti nuosavą naudotą sklandytuvą nuo 5 – 12 tūkst. eurų (~20 – 40 tūkst. litų).

Sklandytuvai gaminami iš stiklo, anglies ir kevlaro pluoštų, sutvirtintų epoksidine derva. Nuorodose rasite daugiau informacijos apie sklandytuvų ir jų įrangos gamintojų svetaines.

Klausimai, susiję su mokymosi ir tapimo sklandytoju detalėmis, puslapyje – “Tapk sklandytoju”.