Antanas Rukas (1950-1992)
.

Antanas Rukas, žymus Lietuvos sklandytojas, gimė 1950 metais Rokiškio rajone Juodupėje. Skraidyti sklandytuvais A.Rukas pradėjo 1970 metais mokydamasis Kauno Politechnikos institute. Gabus sklandytojas greitai įvykdė sporto meistro normą. Baigęs institutą, A.Rukas turėjo atiduoti duoklę sovietinei armijai – 2 metus tarnavo karininku. Po tarnybos, 1976 metais įsidarbino Prienų ESAG. Sklandytojiškas patyrimas ir meistriškumas lėmė, kad A.Rukas tapo lakūnu bandytoju. Jo darbas buvo naujai kuriamo sklandytuvo „Lietuva“ bandymai. Talentingas sklandytojas ne tik gerai vykdė bandymų programą, bet ir siekė rekordų. Vienas iš pirmųjų rekordų – 1977 metais pasiektas skrydžio į tikslą su grįžimu nuotolio rekordas – 606 km. Tuo metu tai buvo ne tik Lietuvos, bet kartu ir Tarybų Sąjungos rekordas.
Pasiekti rezultatai lėmė, kad A.Rukas buvo pakviestas į Tarybų Sąjungos sklandymo rinktinę. Nuo tada jis nuolat dalyvaudavo įvairiose sąjunginėse ir tarptautinėse varžybose ir laimėjo nemažai pergalių, jo sportiniai rezultatai buvo tikrai įspūdingi.
Antanas Rukas buvo pasiekęs 6 buvusios Tarybų Sąjungos ir 15 Lietuvos sklandymo rekordų. Iš jų aštuoni Lietuvos rekordai yra niekieno nepagerinti ir galioja iki šiol. Svariausi iš šių rekordų yra: 1981 metais nuskristas trikampis 766 km maršrutas vidutiniu 90,2 km/val. greičiu ir 1984 metais pasiektas 124,63 km/val. greitis 500 km trikampyje.
A.Rukas yra tris kartus tapęs Tarybų Sąjungos čempionu: 1980, 1982 ir 1986 metais. Du kartus nugalėjo S.Koroliovo taurės varžybose: 1981 ir 1987 metais. Žymaus raketinės technikos kūrėjo S.Koroliovo taurės sklandymo varžybos būdavo aukšto lygio. Jose dalyvaudavo Tarybų Sąjungos čempionato prizininkai ir sąjunginių respublikų čempionai.
1981 metais Antanas Rukas laimėjo socialistinių šalių sklandymo varžybas, vykusias Vengrijoje, ir pelnė tarptautinės klasės sporto meistro vardą. 1988 metais A.Rukas dalyvavo IV Europos sklandymo čempionate Suomijoje. Čia viename iš pratimų tapo nugalėtoju, o kitame laimėjo trečiąją vietą. Galutinėje įskaitoje užėmė 16 vietą.
1991 metais A.Rukas tapo ketvirtųjų Pasaulio lietuvių žaidynių sklandymo varžybų nugalėtoju.
Kaip bebūtų keista, tačiau Antanas Rukas nė karto nėra tapęs Lietuvos čempionu. Na ne visuomet Lietuvos čempionatuose ir dalyvaudavo. Kartais varžybų kalendorius sutapdavo, ir Antanas tuo metu būdavo išvykęs į kokias nors tarptautines varžybas. O kai dalyvaudavo, tai dažnai užimdavo antrą vietą po kito žymaus Lietuvos sklandytojo Vytauto Sabeckio. Buvo ir kuriozinių atvejų. 1982 metų Lietuvos čempionate A.Rukas skrido puikiai – iš šešių pratimų laimėjo du, pirmavo bendroje įskaitoje ir garantuotai būtų tapęs čempionu. Greičiausiai už visus skrido ir dar viename pratime, bet… Tą maršrutą apskrido priešinga kryptimi, nei buvo teisėjų nurodyta. Apmaudi neatidumo klaida išstūmė iš prizininkų tarpo.
Tačiau yra vieneri metai, kai Antanas pasirodė geriausiai iš visų Lietuvos sportininkų. Tai 1977-ieji. Tų metų čempionate A.Rukas surinko daugiausiai taškų. Bet tose varžybose jis startavo be konkurencijos, kaip ESAG lakūnas bandytojas, ir medalio negavo.
Pergalių ir rekordų būtų buvę ir daugiau, jei ne 1992 metų birželio septynioliktoji. Nelemta autoavarija. Tą dieną nutrūko Antano Ruko gyvybės siūlas.
Jo atminimui Kauno apskrities aviacijos sporto klube kasmet rengiamos A.Ruko taurės sklandymo varžybos.

Gintautas Kačergius, 2008m.

Antanas Rukas prieš skrydį kaip visada šmaikštus
Antanas Rukas su Algimantu Jonušu sklandytuve LAK- 2R
LAK- 2R skrydyje
Šiek tiek netikėtai palietė žemę… Antanui viskas gerai, sklandytuvas suremontuotas ir skraido iki šiol varžybiniu numeriu „W”